Jak navrhnout efektivní sklad pro ukládání drobného zboží?

11 November 2020
Petr Fliger

Jak navrhnout efektivní sklad pro ukládání drobného zboží?

Petr Fliger
11.11.2020

Abychom mohli odpovědět na otázku uvedenou v názvu článku, nejprve je třeba znát proměnné, které určují konečnou podobu skladu. Bude skladované zboží uloženo ve větších obalech nebo bednách? Pokud ano, v jakých? Jaké jsou průměrné rozměry a hmotnost ložných jednotek? To jsou příklady jen mála z otázek, které klademe našim klientům na začátku spolupráce.

Návrh skladu pro ukládání drobného zboží se vždy odráží od konkrétního průmyslu, ve kterém zákazník podniká. Abychom Vás seznámili s použitými konstrukčními předpoklady, rozhodli jsme se popsat řešení pro čtyři sklady z různých průmyslových odvětví.

Systém skladování drobných předmětů pro oděvní průmysl

Oděvní průmysl je v dnešní době jedním z vedoucích odvětví z hlediska investic do automatizace a rozšíření kapacit skladů. Zájem o online nakupování neustále roste a společnosti fungující v oděvním průmyslu musí být schopné udržet s takto rostoucím trendem krok.

Regały-miniload-w-magazynie-odzieżowym Jak navrhnout efektivní sklad pro ukládání drobného zboží?

Foto 1. Nedcon regály typu miniload ve skladě oděvů.

Každá realizace by měla obsahovat rozdělení do příslušných zón přizpůsobených implementaci logistických procesů, a to například jako zóna pro příjem zboží, kontrolu kvality, třídění, přípravu zásilky nebo skladování zásob.

Strefa-kontroli-jakości-na-antresoli-1024x674 Jak navrhnout efektivní sklad pro ukládání drobného zboží?

Foto 2. Zóna kontroly kvality na mezipatře Nedcon

Naše policové regály jsou ideálním řešením pro zónu přípravy zásilek (expedici). Policové regály Nedcon poskytují libovolnou konfiguraci polic a jejich rozměry jsou navíc přizpůsobené nejběžněji používaným obalům na trhu. Zboží lze na policích skladovat také volně, v tomto případě jsou úložná místa oddělena separátory.

Policové regály Nedcon se vyznačují vysokou odolností. Police bez problému unesou jak náklad skládaných triček, tak těžkých bot. V oděvním průmyslu je častou situací, kdy jsou policové regály obsluhovány ručně a zboží je k nim pak dopravováno dopravníkem. Tento proces funguje stejným způsobem v opačném směru – zboží určené k přepravě je do příslušné zóny dopraveno pomocí dopravníku.

Regały-półkowe-w-magazynie-odzieżowym Jak navrhnout efektivní sklad pro ukládání drobného zboží?

Foto 3. Policové regály Nedcon ve skladu oděvů

Pro skladování drobného zboží jsou však nejefektivnějším řešením naše regály miniload, které umožňují skladování velkého počtu drobných jednotek na malé ploše. Tento typ regálů lze automatizovat a propojit s celým dopravníkovým systémem, nebo ovládat ručně pomocí tzv. vozíků typu Man-up.

Regały-miniload-obsługiwane-wózkami-typu-Man-up Jak navrhnout efektivní sklad pro ukládání drobného zboží?

Foto 4. Nedcon regály miniload obsluhované vozíky Man-up

Sklad na drobné zboží pro velkoobchody v automotive

Sklady pro velkoobchody v automotive se vyznačují širokou škálou ukládaných produktů. Zboží uložené v těchto skladech je často malé, ale za to relativně těžké. Jediný regál pojme jak lehké, malé zapalovací svíčky, tak i velké, těžké brzdové kotouče. Ve velkoobchodním skladě je samozřejmě nutno brát na zřetel také úložiště pro položky jako jsou pneumatiky nebo výfukové potrubí; v dnešním článku se však zaměříme pouze na skladování zboží malých rozměrů.

Regały-w-hurtowni-motoryzacyjnej Jak navrhnout efektivní sklad pro ukládání drobného zboží?

Foto 5. Regály Nedcon pro velkoobchody v automotive

Sklad navržený pro velkoobchodníky fungující v automobilovém průmyslu nemá obvykle tolik pracovních zón jako například sklad oblečení pro e-shop. Nejčastěji se zde zóny dělí na příjem, sklad a expedici. Pro tyto skladové prostory doporučujeme instalaci regálů se širokým rozpětím, neboli velkopolicové regály (tzv. Wide Span regály), které zajišťují vysokou nosnost úrovní a volnost v uspořádání zboží.

Półki-siatkowe-oraz-separatory-w-regałach-Nedcon-dla-drobnych-gabarytów Jak navrhnout efektivní sklad pro ukládání drobného zboží?

Foto 6. Síťované police a oddělovače v regálech Nedcon pro drobné zboží

Každou úroveň regálu lze libovolně oddělit oddělovači a volně ji přizpůsobit rozměrům balíků. Zboží je kladeno na jeden ze dvou typů výplní – dřevotříska nebo síťovina (rošt). V souladu s protipožární ochranou skladu se často volí nehořlavé rošty.

Skladování drobného zboží pro automobilový průmysl

Společnosti z automobilového průmyslu čelí jiné výzvě. Jejich průmyslové objekty musí obsahovat tři základní zóny: výrobní zónu, skladovací zónu pro komponenty a zónu pro skladování hotových výrobků. Zatímco hotové výrobky jsou obvykle velkých rozměrů (například motory či sedadla), komponenty použité při jejich výrobě jsou většinou menší.

Ve skladech tohoto typu je snadné získat vysokou propustnost a efektivní obsluhu – vše, co je třeba udělat, je implementovat vhodný IT systém pro správu skladu a investovat do vhodného regálového systému.

Regały-rolkowe-firmy-Nedcon Jak navrhnout efektivní sklad pro ukládání drobného zboží?

Foto 7. Spádové regály Nedcon

Nejčastěji používanými konstrukcemi v tomto průmyslu jsou policové regály (stejné jako v oděvním průmyslu) a spádové regály pro přepravky . Naše válečky se vyznačují jednou z nejvyšších pevností na trhu.

Zboží v jednotlivých kanálech lze od sebe oddělit separátory, což činí obsluhu regálu intuitivnější. Regály tohoto typu lze obsluhovat v souladu s principem FIFO (First In – First Out) nebo FILO (First In – Last Out) . Metoda FIFO se nachází ve většině případů.

Regály pro malé zboží ve výrobě

Vhodné regály pro skladování drobných produktů ve výrobě jsou detailněji popsány ve článku Spádové regály pro přepravky jsou efektivním řešením pro výrobní a skladové procesy. Spádové regály pro přepravky, známy také pod názvem KANBAN, jsou mobilní konstrukce vycházející z dříve popsaných policových a válečkových regálů.

DSC_0580-1 Jak navrhnout efektivní sklad pro ukládání drobného zboží?

Foto 8. Regály pro výrobu značky Nedcon

Shrnutí – k návrhu efektivního skladu pro ukládání zboží malých rozměrů potřebujete:

  • vhodný informační systém pro správu skladu,
  • prostorné a funkční regály,
  • dobrý integrátor, který automatizuje a zrychlí náš sklad.

I přes odlišné potřeby jednotlivých průmyslových odvětví je jistotou, že každé z nich bude těžit z implementace regálů Nedcon. Pro další podrobnosti a pomoc s návrhem Vašeho skladu kontaktujte naše specialisty, jejichž e-mail a telefon naleznete v sekci kontakty. Moc rádi zodpovíme veškeré Vaše dotazy.


Máte dotaz?