Efektivní projektování moderních skladů
Využití automatizace ve skladování je nejen trendem, ale v době zvyšujících se nároků spotřebitelů zejména v e-commerce i nezbytností. Bohužel ale často naráží jak na námitky investorů, tak i na formální problémy.
Moderní sklady z hlediska požární ochrany
Jednou z nejčastějších překážek zpomalujících vybavení skladových prostor moderními technologiemi je nedostatečná jasnost norem při navrhování požární ochrany ve skladech typu pick-tower (založených na víceúrovňových regálech) a na víceúrovňových plošinách.
V případě většiny skladů je sprinklerový systém navržen v souladu s požadovanou normou NFPA (National Fire Protection Association). Ovšem současné předpisy jsou v mnoha oblastech velmi nepřesné a neberou v úvahu moderní skladové technologie, které se v současné době používají. Jednotlivá ustanovení normy jsou přizpůsobena podmínkám v objektu. Výklad předpisů je tak do značné míry závislý na osobě, jejímž úkolem je vybavení navrhnout.
Dilatační spáry pod regálovou konstrukcí
Naši projektanti a konstruktéři při navrhování skladových systémů věnují pozornost i průběhu dilatačních spár pod konstrukcemi. Proč je toto kritérium tak důležité? Síly mezi regály a podlahou jsou ovlivňovány dvěma činiteli – zatížené regály ovlivňují podlahu a pohyby pracovní podlahy mohou ovlivnit konstrukci skladovacích regálů. V situaci, kdy je dilatační spoj veden mezi sloupy rámu regálu ukotveného v podlaze, je zabráněno pohybům dilatačního spoje, což může vést ke vzniku trhlin. A co víc, silné pohyby podlahy mohou způsobit deformaci regálových konstrukcí. Pokud tato situace nastane, je nutné aby byla provedena inspekce zodpovědnou osobou (PRSES), která rozhodne, jestli je možné regál nadále používat nebo zakázat jeho zatížení dokud nebudou provedeny opravy.
Větší skladovací plocha v jedné úrovni nebo menší v několika úrovních?
V prvních fázích prací na projektu vybavení skladových prostor moderními technologiemi je třeba zvolit, zda chceme sklad pouze na úrovni podlaží za cenu zastavění většího prostoru nebo jestli využijeme menší plochu, ale skladovací prostory budou v několika úrovní (tzv. mezipatra neboli vložená podlaží).
Investory velmi často překvapí množství podmínek, které musí být splněny v případě vícepodlažních skladů. Pak tedy samozřejmě porovnávají finanční náklady na jednotlivá řešení. Ale i jednoúrovňové regály podléhají řadě ustanovení a norem týkajících se konstrukce protipožárního zařízení a přizpůsobení konstrukce standardním požadavkům může být velmi nákladné.
Které z výše uvedených řešení je tedy výhodnější? Na tuto otázku bohužel není možné dát jednoznačnou odpověď. Každé řešení by tedy mělo být analyzováno samostatně s přihlédnutím ke zkušenostem konstruktéra a potřebám klienta.