Co je to inteligentní sklad?

19 listopadu 2020
Martin Mlejnek

Co je to inteligentní sklad?

Martin Mlejnek
19.11.2020

Přívlastek „inteligentní“ je stále více používaným termínem dnešní doby – jsme doslova obklopeni smart spotřebiči, a to od telefonů až po ledničky. V rámci několika posledních let spotřebitelé projevují zájem také o koncept internetu věcí (internet of things neboli IoT), který jeho uživatelům umožňuje ovládat všechna klíčová zařízení v domácnosti. Proč se tedy vyplatí investovat do inteligentního skladu? Jaké funkce sklad nabízí, aby si tento přívlastek zasloužil?

Inteligentní sklad – tři kritéria, která je třeba vzít v úvahu

Aby práce ve „standardním” skladu probíhala efektivně a bez překážek, tamní specialisté musí odpovídat za celou řadu skladovacích úkolů. Mezi jejich povinnosti patří například přijímání nových šarží zboží, monitorování možných nedostatků či kompletace jednotek pro konečné odběratele. Investice do inteligentního skladu Vám umožní vyhnout se rutinní práci spojené s přímou výměnou dat mezi jednotlivými stroji.

Inteligentní sklad je založen na třech klíčových faktorech:

Kontinuální manipulace s daty

Systémy pro správu skladů (Warehouse Management Systems, tzv. WMS) analyzují informace v reálném čase. Inteligentní sklady jsou navrženy v souladu s konceptem data-driven, tedy poháněno daty – čím více informací je v systému, tím více aktivit lze zlepšit.

Automatizace

Automatizace skladových procesů je přirozeným důsledkem metody data-driven. Pokud software WMS získá přístup k dostatečnému množství dat, inteligentní sklad je schopen nezávisle sledovat počet objednávek nebo zásob.

Výměna dat mezi jednotkami

Inteligentní sklad je koncept, který by měl přesahovat „za zdi“ samotné budovy. Komplexní výměna informací je zásadní zejména pro podniky, jejichž činnost je provozována skrze hlavní centrálu a síť menších místních poboček.

Image-95-2 Co je to inteligentní sklad?

Foto 1. Inteligentní sklad

Chytrý sklad a jeho praktické výhody

Odrážejí se teoretické předpoklady ve skutečnosti? Co získají společnosti, které se rozhodnou investovat do inteligentního skladu?

Následující příklady ilustrují výhody, které může poskytnout implementace chytrého skladu.

Integrace mezi jednotlivými prvky systému

Vhodná konfigurace systému WMS, který funguje v různých strukturách skladu, umožňuje snížit počet chyb, snížit riziko stagnace a zvýšit celkovou efektivitu skladové jednotky. Integrace s dopravníky a zakladači podstatně zrychluje zpracování daných pracovních úkolů, což šetří čas a peníze.

Podpora zaměstnanců skladu

Implementace inteligentního skladu může vyřešit problémy spojené s neoptimálním přístupem k uloženému zboží a zpomalením vychystávání. V závislosti na potřebách klienta lze v rámci chytrého skladu integrovat regály a dopravníky s WMS, což zjednodušuje proces třídění a kompletace produktů. Zaměstnanci tak získávají cennou organizační podporu v každé fázi cesty produktu za zákazníkem.

Ušetřete místo ve skladu

Komplexní investice do inteligentního skladu je ideální variantou například pro podniky, které bojují s nedostatkem úložného prostoru a zároveň nechtějí investovat do koupi či pronájmu většího zařízení. Kombinace promyšleného návrhu úložiště, který plně využívá kubaturu budovy, a vhodného software, Vám umožní maximalizovat potenciál Vašeho skladu. Automatické ovládání regálů, zakladačů a dopravníků zrychluje procesy vychystávání a podporuje zaměstnance v jejich každodenních úkolech.

Navrhněte inteligentní sklad s NEDCON Sales

NEDCON Sales je součástí mezinárodní skupiny NEDCON, která po více než 50 let poskytuje moderní skladová řešení pro velké a střední společnosti z mnoha různých odvětví. Naše nabídka mimo jiné zahrnuje také inteligentní sklady. Zajímá Vás, jaká řešení nabízíme našim klientům? Kontaktujte naše projektové manažery a zjistěte, jak využít plný potenciál Vašeho skladu.