Jak vytvořit moderní sklad náhradních dílů
Naše dlouholeté zkušenosti s prací pro automobilový průmysl ukazují, že sklady náhradních dílů vzhledem k rozmanitosti skladovaného materiálu (sběr nebezpečných materiálů, skladování produktů rozmanitých rozměrů apod.) mají velmi specifické požadavky.
V této případové studii využijeme zkušenosti naší partnerské společnosti NEDCON Silesia, která projektovala a montovala sklad náhradních dílů pro předního distributora automobilových komponentů, spotřebního materiálu a dílenského vybavení, který má v Polsku 50 poboček. Požadavkem investora bylo vybudovat distribuční centrum s vysokou kapacitou a efektivitou, které bude reagovat na rostoucí potřeby značky.
Nejdůležitější zadání při realizaci projektu
Vytvoření skladu náhradních dílů se ukázalo jako velmi složitý proces. Návrh vyžadoval nejen mnoho zkušeností v oblasti designu, ale také precizní řešení klíčových detailů obsažených v tomto rozsáhlém projektu.
Jedním z největších problémů se ukázala být synchronizace činností všech subdodavatelů pracujících na výstavbě skladu náhradních dílů. Rozsah projektu znamenal, že jeho realizace trvala téměř 5 let (s malými přerušeními, způsobenými především epidemií koronaviru). Je také třeba zdůraznit, že po konečném schválení objednávky bylo rozhodnuto o významných konstrukčních změnách. Ty se týkaly zejména:
- rozšíření všech cest (o celkové délce větší než 1 km) mezi 1 m širokými regály o dalších 10 cm v důsledku zavedení sprinklerového systému v souladu s pokyny NFPA (Národní asociace požární ochrany),
- rozšíření počtu oddílů v regálech,
- výměny původně plánované dřevotřískové desky za mřížku v některých částech skladu kvůli problému s odstraňováním kouře.
Koordinace prací s jednotlivými dodavateli
Návrh skladu náhradních dílů vyžadoval úzkou koordinaci činností s prací dodavatelů dopravníků, sprinklerů a nízkonapěťových instalací, s týmem elektrikářů i samotným stavebním procesem. Dostavba a předání hotového skladu náhradních dílů v termínu bylo možné jen díky efektivní komunikaci mezi všemi společnostmi pracujícími na výstavbě a dohledu nad kontaktními místy mezi našimi závody.
Jako velmi důležitá se ukázala osobní přítomnost odborníka NEDCON Silesia pro komunikaci s ostatními dodavateli. Realizace jednotlivých úkonů byla tedy velmi efektivní a zabránilo se prostojům a nejasnostem.
Konstrukce použité v projektu
Vzhledem k velké rozmanitosti rozměrů skladovaných jednotek tvoří sklad náhradních dílů několik typů systémů a regálů. V distribučním centru jsou tedy mimo jiné:
- Paletové regály – standardní konstrukce, přizpůsobené pro sběr palet, které jsou základním nosičem v logistických procesech. Regály tohoto typu jsou ideální jak pro zboží s pravidelnými tvary, tak pro jednotky neobvyklých rozměrů.
- Policové regály – jeden z nejčastěji používaných typů skladových zařízení, které usnadňují rychlé vychystávání objednávek drobného zboží. Policové regály lze také rozšířit o četné příslušenství.
- Regály s širokým rozpětím – speciální policové regály, založené na konstrukci paletových regálů, které se vyznačují velkým rozpětím a jsou ideální pro kontejnery nebo středně velké zboží. Jednotky jsou skladovány na úrovních nosníků, vyplněných ocelovými profily nebo síťovinou, jakož i dřevotřískovou deskou.
- Vložená podlaží (skladová mezipatra) – průmyslové plošiny, které jsou vyrobeny z metalurgických profilů vyznačujících se vysokou pevností.
Sklad náhradních dílů v číslech
V projektu skladu náhradních dílů bylo použito:
- více než 650 tun oceli,
- téměř 11 500 m2 plátů
- více než 1 600 m2 mříží
- více něž 20 000 m2 síťových regálů – toto řešení bylo požadavkem nejen protipožární instalace, ale i samotného zákazníka, který systém s takovými regály dříve používal a byl spokojen s jejich funkčností;
- více než 30 000 síťových separátorů – tento velký počet separátorů by potřeba vzhledem k rozmanitosti zboží skladovaného zákazníkem. Kromě síťových separátorů jsou zde také trubkové separátory v sekcích pro uskladnění tlumičů výfuku a součásti karoserie nebo pro uložení závěsných součástí, a také speciální závěsy pro brzdové hadice.
Harmonogram prací lze dodržet i při rozsáhlém projektu
Úspěšná realizace projektu skladu náhradních dílů je možná díky efektivní komunikaci mezi dodavateli a dohledu nad harmonogramem jejich prací. Klíčovou roli hrají pravidelná setkání s ostatními dodavateli na staveništi. Tomu velmi pomohla téměř neustálá přítomnost odborníka NEDCON Silesia, který průběžně řešil všechny problémy a nejasnosti a získával nové podněty a zkušenosti od subdodavatelů. Sledování prací na místě napomohlo realizovat další projekty a ještě lépe porozumět problematice související s rozsahem požární ochrany.