Šestkrát větší sklad: spolupráce s klientem v oděvním průmyslu

29 října 2020
Petr Fliger

Šestkrát větší sklad: spolupráce s klientem v oděvním průmyslu

Petr Fliger
29.10.2020

Když nás významná logistická společnost pracující pro klienta z oděvního průmyslu pozvala, abychom navrhli výstavbu nového skladu, měla již jasně definované potřeby – více prostoru a schopnost rychlého pohybu po zařízení. V důsledku rozvoje společnosti přestal původní sklad dostatečně splňovat očekávání a potřeby klienta. Úkolem, ke kterému jsme se zavázali, bylo vytvořit moderní distribuční centrum, které je šestkrát větší než to předchozí. Nové zařízení mělo hrát klíčovou roli pro chod společnosti, jejímž účelem je poskytovat služby B2C a B2B sektoru v celé Evropě. Předpoklady úspěšné realizace takového projektu jsou poznamenány níže.

Aplikovaná technická řešení

Provoz nově vybudovaného skladu jsme založili na dvou systémech:

  1. Systém vložených podlaží (mezanin) s regály typu Wide Span.
  2. Vysoký sklad obsluhován vozíky určenými pro úzké uličky (tzv. VNA) s celkovou plochou 8 400 m2.

Mezaninová část: systém Wide Span má kapacitu 1 750 tun zboží

Námi implementovaný systém Wide Span má kapacitu 70 000 kartonových pozic s maximální velikostí jednotky 640 x 410 x 270 mm a hmotností 25 kg. Skladovou konstrukci jsme vybavili třemi úrovněmi podlaží, umístěných ve výškách 2,6 m; 5,2 m a 7,8 m – každá úroveň je vysoká 260 cm. Při návrhu jsme vzali v úvahu zatížení sběrných uliček s kapacitou 500 kg na m2. Vybudovaný sklad jsme přizpůsobili implementaci protipožárního systému a integraci s dopravníkovým systémem pro pohyb, kompletaci a přepravu skladových jednotek.

Image-92 Šestkrát větší sklad: spolupráce s klientem v oděvním průmyslu

Foto 1. Mezaninová konstrukce s dopravníky

Část vysokého skladu: systém VNA má kapacitu 200 000 kartonů

Druhá zóna skladu má k dispozici 200 000 kartonových pozic o stejných rozměrech. Regály, které jsou součástí tohoto VNA systému, jsou vysoké 10 metrů a jsou obsluhovány takzvanými vozíky Man-up. Abychom zajistili pohodlný přístup ke zboží pomocí vysokozdvižných vozíků, implementovali jsme zde obslužné komunikace široké 1,8 m. Základem tohoto systému jsou regály s celkem 21 úrovněmi skladování, kde hloubka police je 130 cm a délka jednoho nosníku je 280 cm. Úkolem této části skladu je uschování celokartonových objednávek a zboží určeného pro zásobování vychystávacího systému, který je umístěn v mezaninové části.

Image-20 Šestkrát větší sklad: spolupráce s klientem v oděvním průmyslu

Foto 2. VNA regálový systém – 21 úrovní

Skutečné výhody pro zákazníka

Postarali jsme se o kvalitu služeb poskytovaných zákazníkem

Při návrhu zařízení jsme nezapomněli ani na policové regály typu SF. Tyto konstrukce jsou adresně navrženy k ukládání reklamací a vratek zákazníků, díky čemuž jsou tyto procesy prováděny rychle a bez zbytečného prodlení.

Image-15 Šestkrát větší sklad: spolupráce s klientem v oděvním průmyslu

Foto 4. Policové regály v oddělení reklamací

Implementace regálového systému zahrnovala také montáž automatického dopravníku. Tato kombinace poskytuje navrženému skladu požadovanou efektivitu, ergonomii, flexibilitu a vysokou kapacitu. Sklad, který jsme navrhli, obsluhuje přibližně 500 kamenných obchodů ve střední a východní Evropě, včetně podpory prodeje v e-shopu. Odhadovaný výkon dopravníku je zhruba 550 objednávek za hodinu.

Image-32 Šestkrát větší sklad: spolupráce s klientem v oděvním průmyslu

Foto 5. Dopravu zboží zajišťují dopravníky

Vysoký výkon za nízkou cenu

Navrhli jsme opatření, která jsou schopna snížit náklady na provoz a údržbu skladu na nezbytné minimum. Konstrukce polic, které navrhujeme, je naprosto bezpečná jak pro personál, tak pro skladovaný materiál. Spolu s bezpečností jsme nezapomněli ani na ergonomii – namontované police jsou lehké, konfigurovatelné a zároveň levné.

Image-79 Šestkrát větší sklad: spolupráce s klientem v oděvním průmyslu

Foto 6. Paletový systém pro uložení obalového materiálu

Kompletní distribuční centrum vyžaduje také místo pro skladování obalových materiálů. I tento aspekt jsme kladli na mysli – ve skladu je několik standardních paletových regálů pro skladování kartonů, díky čemuž mohou zásilky bezpečně pokračovat v cestě za zákazníky.

Dosáhli jsme úspěchu?

Přijali jsme konstrukční řešení šitá na míru výzvám, kterým čelí společnosti působící v oděvním průmyslu. Vyvinuli jsme veškeré možné úsilí abychom zajistili, že implementovaná řešení zohlední jak aktuální potřeby klienta, tak vytvoří základ pro možné změny v budoucnu. Bylo dosaženo nejen cíle týkajícího se zvětšení skladového prostoru, promyšlený design navíc zajišťuje efektivní, rychlý a bezkolizní provoz a pohyb po skladu.

Jak můžeme pomoci i Vaší společnosti?

Dokončili jsme již přes 500 podobných projektů a získali důvěru velkých a středních podnikatelů nejen z České republiky. Již více než 50 let poskytujeme řešení šitá na míru společnostem z oblasti e-commerce i automobilového, farmaceutického a nábytkářského průmyslu. Pokud i Vy cítíte, že je na čase udělat změnu, doporučujeme Vám kontaktovat naše obchodní zástupce pomocí níže přiloženého formuláře či pomocí informací v sekci kontakty.


Máte dotaz?